close
تبلیغات در اینترنت
سخنان كوتاه و مواعظ و اندرز آن حضرت ( ع ) به نقل از تحف العقول

سخنان كوتاه و مواعظ و اندرز آن حضرت ( ع ) به نقل از تحف العقول

سخنان كوتاه و مواعظ و اندرز آن حضرت ( ع ) به نقل از تحف العقول

سخنان كوتاه و مواعظ و اندرز آن حضرت ( ع ) به نقل از تحف العقول

سخنان كوتاه و مواعظ و اندرز آن حضرت ( ع ) به نقل از تحف العقول

سخنان كوتاه و مواعظ و اندرز آن حضرت ( ع ) به نقل از تحف العقول
سخنان كوتاه و مواعظ و اندرز آن حضرت ( ع ) به نقل از تحف العقول
وب سایت رسمی موسسه مطالعاتی آسمان قم
تبلیغات در سایت ما تبلیغات در سایت ما تبلیغات در سایت ما
حدیث رضوی
اوقات شرعی
نوای رضوی
حمایت می کنیم
موضوعات
آرشیو
آمار
جستجو
جدید ترین مطالب
تبلیغات
سخنان كوتاه و مواعظ و اندرز آن حضرت ( ع ) به نقل از تحف العقول

مؤمن ، مؤمن نگردد مگر آن كه در او سه خصلت باشد : سنتى از پروردگارش ، سنتى از پيامبرش و سنتى از امامش . 

سنت پروردگارش رازپوشى است و سنت پيامبرش مدارا با مردم و اما سنت امامش شكيبايى در سختى و تنگى است . كسى كه نعمت دارد بايد بر عيالش درهزينه وسعت بخشد . 

عبادت به فراوانى روزه و نماز نيست . بلكه عبادت بسيار انديشيدن در كار خدا است . نظافت از اخلاق انبياست . امين به تو خيانت نكند ، اما تو خائن را امين شمردى . خاموشى يك باب از ابواب حكمت است . خاموشى دوستى مى آورد و به راستى راهنماى هر خيرى است . برادر بزرگ تر به منزله پدر است . دوست هر كس عقل اوست و دشمنش جهل اوست . مهر ورزى با مردمان نيمى از خردمندى است . همانا خداوند قيل و قال و تباه كردن مال و بسيار خواهش كردن را دشمن دارد . خرد انسان مسلمان كامل نگردد مگر آنكه ده خصلت در او باشد : از او اميد خير برود ، از بدى او در امان باشند ، خوبى اندك ديگرى را بسيار داند ، خوبى بسيار خود را كم شمارد ، هر چه از او خواهند دلتنگ نشود ، در عمر خود از پى علم رفتن خسته نگردد ، فقر در راه خداوندش از توانگرى نزد او محبوب تر باشد ، خوارى در راه خدايش از عزت با دشمنش محبوب تر باشد ، گمنامى را از شهرت خواهان تر باشد سپس فرمود : دهم و دهم چيست ؟ پرسيدند : دهمين خصلت چيست ؟ فرمود : احدى را نبيند جز آنكه گويد او از من بهتر و پرهيزگارتر است و چون مردى كه از او بدتر و پست تر باشد ببيند بگويد شايد باطن او بهتر باشد و اين خوش باطنى براى او بهتر باشد و خوبى من ظ اهر است و آن براى من بهتر است و اگر كسى را بيند كه بهتر و با تقواتر از اوست براى او فروتنى كند تا به او رسد و چون چنين كرد بزرگواريش بيشتر شود و خوبى اش پاك گردد و نامش خوب شود و بر مردم زمانش برتر آيد . 


احمد بن نجم از آن حضرت درباره عجبى كه عمل را فاسد مى كند پرسيد : آن حضرت فرمود : عجب را درجاتى است : يكى آنكه كردار بد بنده در نظرش خوب جلوه كند و آن را خوب بداند و پندارد كار خوبى كرده است . و يكى آنكه بنده اى به خداوند ايمان آورد و بر خدا منت نهد با آن كه خداوند بايد در اين باره بر او منت گذارد . 

از بهترين بندگان از آن حضرت پرسش شد : فرمود : آنان كسانى هستند كه چون نيكى كنند ، خوشحال شوند و چون بدى كنند ، آمرزش طلبند و هرگاه چيزى به آنان داده شود سپاس گزارنده و هرگاه به بلا دچار شوند صبر كنند و هرگاه خشم كنند درگذرند . از حد توكل از آن حضرت سؤال شد . فرمود : توكل آن است كه از كسى جز از خدا نترسى . و نيز فرمود : ايمان چهار پايه دارد : توكل بر خداو رضا به قضاى او و تسليم شدن به امر خدا و واگذاشتن كار به خدا . صله رحم كن گر چه با جرعه اى آب باد . و برترين چيزى كه بدان صله رحم مى شود خوددارى از آزار و اذيت به ارحام است . در قرآن آمده است كه " صدقات خود را با منت نهادن و آزار دادن باطل مكنيد " . 

كسى كه در پى مالى است تا عيالش را بدن كفايت كند بزرگ تر از كسى است كه در راه خدا جهاد مى كند . از او پرسش شد . چگونه صبح كردى ؟ فرمود : با عمر كاسته ، و كردار ثبت شده و مرگ بر گردن ما و دوزخ دنبال ماست و نمى دانيم با ما چه مى كنند . هر كه را پنج چيز است به او اميدى براى دنيا و آخرت نيست : كسى كه نه ريشه محكم دارد و نه سرشتى كريم و نه خويى پسنديده و نه نجابت در خود و نه ترس از پروردگارش . سخاوتمند از غذاى مردم بخورد تا مردم از غذايش بخورند و بخيل از غذاى مردم نخورد تا از غذايش نخورند . زمانى فرا رسد كه عافيت ده قسمت شود . نه قسمت آن در دورى از مردم و يك قسمت آن در خاموشى است . ما اهل بيت وعده خود را دينى بر خود مى دانيم چنان كه رسول خدا ( ص ) مى كرد . يارى رساندن تو به ضعيف برتر از صدقه است . حقيقت ايمان براى بنده اى كامل نشود مگر آن كه سه خصلت در او باشد : تفقه در دين ، برنامه ريزى و صبر بر سختيها . 

على بن شعيب گويد : بر ابو الحسن رضا ( ع ) داخل شدم پس به من فرمود : اى على ! زندگى چه كسى بهتر است ؟ گفتم : سرورم ! شما بهتر از من مى دانيد . فرمود : اى على ! كسى كه ديگرى در زندگى او خوش زيد . اى على زندگى چه كسى بدتر است ؟ گفتم : تو بهتر مى دانى . فرمود : كسى كه ديگرى در زندگى اش زندگى نكند . اى على ! با نعمتها خوش همسايه باشيد كه گريز پايند و از مردمى دور نشوند كه باز آيند . اى على بدترين مردم كسى است كه از ميهمان دريغ كند و به تنهايى بخورد و بنده اش را بزند . به خداوند گمان نيكو ببر زيرا هر كس كه به خدا خوشبين است ، عمل اندك از او پذيرفته شود . و كسى كه به اندك از حلال راضى شود ، هزينه اش اندك گردد و خانواده اش خوشند و خداوند به درد دنيا و درمانش بينا سازد و او را از دنيا به سلامت به دار السلام برساند . 

براى بخيل آسايش و براى حسود لذت و براى پادشاهان وفا و براى دروغگو مروت وجود ندارد . يكى ديگر از فرمايشات آن حضرت كه در كتاب المجالس السنيه آن را ذكر كرده ام ولى الان مأخذ آن را فراموش نموده ام آن است كه فرمود : وحشتناك ترين چيز اين مردم در سه مرحله است : روزى كه به دنيا مى آيد و دنيا را مى بيند و روزى كه مى ميرد و آخرت و مردم آن را مى بيند و روزى كه بر انگيخته مى شود و احكامى را مى بيند كه در دنيا آنها را مشاهده نكرده است . خداوند بر يحيى و عيسى ( ع ) در اين سه جا درورد فرستاده است . درباره يحيى فرموده است : " و درود بر او روزى كه به دنيا آمد و روزى كه مرد و روزى كه زنده بر انگيخته مى شود " و نيز از قول عيسى ( ع ) فرمود : " و درود بر من روزى كه به دنيا آمدم و روزى كه مردم و روزى كه زنده بر انگيخته مى شوم . " 

همچنين آن حضرت فرمود : خداوند به سه چيز امر فرموده كه مقرون به سه چيز ديگر است . به نماز و زكات پس آن كه نمازگزارد و زكات ندهد ، نمازش پذيرفته نيست و به شكر او و پدر و مادر پس كسى از پدر و مادرش سپاس گزارى نكند . خداى راسپاس ننهاده است و به تقواى خدا و صله رحم پس آن كه صله رحم نكند ، از خداوند عزوجل تقوا نكرده است . مال جمع نشود مگر با پنچ خصلت : بخل بسيار ، آرزوى طولانى ، حرص غالب ، قطع رحم و ترجيح دنيا بر آخرت . بر مرد سزاوار نيست كه در روز بوى خوش به كار نبرد پس اگر نتوانست يك روز در ميان و اگر نتوانست در هر جمعه بايد بوى خوش به كار برد .


تعداد بازديد : 1937
پنجشنبه 05 مرداد 1391 ساعت: 12:22
نویسنده:
نظرات()
مطالب مرتبط
بخش نظرات این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
مطالب تصادفی
ورود کاربران
عضويت سريع
لینک دوستان